X
24

کامپوزیت ها

کامپوزیت ها

ترمیم های کامپوزیتی معمولا در حفره های کلاس 3 تا 5 و حفره های کلاس2 در مواردی که استرس زیاد نیست و زیبایی اهمیت زیاد دارد بکار می روند.هرچند دوام کامپوزیت از آمالگام کمتر است،امروزه کامپوزیت های ساخته شده جهت ترمیم حفره های کلاس 2 خلفی در 50% موارد کاربرد دارند.کامپوزیت ها را میتوان به صورت کامپوزیت چند منظوره،قابل فشردن،سیال،لابراتواری و میکروفیلد نیز طبقه بندی نمود.از کامپوزیت می توان در ترمیم های موقت و بازسازی هم بکار برد.

ترکیب و واکنش

کامپوزیت ها سه فاز دارند:ماتریکس رزینی،ذرات فیلر غیر آلی بر روی ذرات فیلر که باعث می شود تا اتصال خوبی میان ماتریکس و ذرات فیلر ایجاد شود.

کامپوزیت میکروهیبرید حاوی مخلوط فیلر های ریز و بسیار ریز می باشند.ذرات بسیار ریز فضای میان ذرات ریز را پر می کنند،در نتیجه تراکم ذرات فیلر به 70%حجم کل می رسد و خواص خوبی به این کامپوزیت می دهند.

کامپوزیت میکروفیلد حاوی ذرات بسیار ریز هستند و برای ایجاد یک خمیر با قوام مورد قبول حداکثر حجم این فیلر ها باید بین 35% تا 50% باشد.در برخی از کامپوزیت های میکروفیلد،از ذرات خود پلی مر که توسط ذرات بسیار ریز تقویت شده اند به عنوان فیلر استفاده شده است.

ترکیب فیلر ها:کوارتز،سیلیکات آلومینیوم،استرانسیوم و روی به عنوان فیلر های ریز استفاده می شوند و فیلر های بسیار ریز از جنس ذرات سیلیکای کلوئیدی هستند.

تعداد امتيازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1293)
گروه خبر: کامپوزیت
کد خبر: 143

  • کامپوزیت ها