X
02

بدرنگی ناشی از صدمه دیدن عصب و روش های درمان

بدرنگی ناشی از صدمه دیدن عصب و روش های درمان

در صورتی که به دندان ها ضربه سختی وارد شود،ممکن است عروق و اعصاب انتهای ریشه قطع شده،خون رسانی دندان متوقف شود.در این موارد دندان به مرور زمان تغییر رنگ می دهد و تیره می شود.راه درمان چنین دندان هایی ابتدا معالجه عصب و سپس بیلیچینگ است.در مواردی که تاج دندان صدمه دیده و شکسته باشد،می توان آن را با کامپوزیت،لامینیت چینی و در موارد شدیدتر،با روکش های چینی بازسازی و ترمیم کرد.

راه های درمان بدرنگی دندان

1-بیلیچینگ یا سفیدگری:در این روش از یک ماده آزاد کننده اکسیژن استفاده می شود که می تواند موجب سفید شدن دندان ها گردد.

2-ترمیم های کامپوزیت:کامپوزیت ها مواد پرکردنی سفید رنگی هستند که اکثرا توسط نور آبی پلیمریزه یا سخت می شوند..از این مواد می توان برای ترمیم یا حتی پوشش دادن سطح خارجی دندان بدرنگ استفاده کرد.


3-لامینیت کردن:لامینیت کردن عبارت است از پوشاندن سطح دندان با یک لایه نازک چینی یا کامپوزیت.برای مثال می توا آنرا به ناخن مصنوعی تشبیه کرد.لامینیت های چینی در لابراتوار و توسط تکنسین دندانی ساخته می شوند و سپس دندانپزشک آنها را روی دندان بیمار به طور دائمی نصب میکند.

4-روکش کردن:در مواردی که تخریب تاج دندان شدید بوده یا تغییر رنگ آن به حدی زیاد باشد که آن را نتوان با روش های فوق الذکر برطرف کرد،به ناچار باید از این روش درمانی سود جست.

تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (875)
گروه خبر: کامپوزیت
کد خبر: 127

  • بدرنگی ناشی از صدمه دیدن عصب و روش های درمان