X
26

مراقبت های لازم پس از جراحی لثه

مراقبت های لازم پس از جراحی لثه

پس از انجام جراحی باید به نکاتی توجه کرد که این نکات عبارت اند از:

1-خمیر جراحی قرار داده شده در ناحیه،پس از چند ساعت نسبتا سفت شده و به عنوان پانسمان عمل می کند.

2-دقت شود حداقل تا سه ساعت پس از جراحی از خوردن،فعالیت و شستشوی دهان خودداری شود و حتی المقدور دهان بسته بماند.همچنین ظرف مدت 24 ساعت اولیه از مصرف نوشیدنیها و خوراکیهای داغ اجتناب کنید.

3-از تماس مکرر زبان با خمیر جراحی در طول چند ساعت اول و مکیدن ناحیه جراحی شده،خودداری نمائید.

4-خمیر قرار داده شده،تا زمان خارج کردن نخ های بخیه،در ناحیه جراحی باقی می ماند لذا از خوردن و جویدن غذا از طرف ناحیه جراحی شده در این مدت خودداری فرمائید.

5-ممکن است قسمت هایی از خمیر جراحی در طی این مدت جدا شود که اگر مشکلی با آن نداشتید نیازی به مراجعه ندارد ولی در صورت ناراحتی مراجعه نمائید.

6-پس از مدت زمانی کوتاه،بی حسی از بین رفته و درد مختصری در ناحیه احساس می شود.لذا در صورتی که درد حاصل برای شما ایجاد ناراحتی کرد،از یک تا دو قرص مسکن که برای شما تجویز شده استفاده کنید.

7-از مسواک زدن ناحیه جراحی شده به مدت یک هفته خودداری نموده و به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد دهان از ماده دهانشویه که دندانپزشک تجویز کرده،استفاده نمائید.همچنین می توانید نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده ولرم شده حل نموده و هر چند ساعت یکبار دهان خود را شستشو دهید.

8-رعایت بهداشت در سایر نواحی دهان مطابق با آنچه که به شما آموزش داده شده می بایست یکروز بعد از عمل و به بهترین وجه ممکن انجام گیرد.

9-می توانید با قید احتیاط به فعالیت روزمره خود ادامه دهید در ضمن پس از جراحی به مدت سه روز از کارهای و ورزشهای سنگین اجتناب کنید.

10-پس از عمل جراحی از کشیدن سیگار و مصرف چای و غذاهای داغ بخصوص در روز اول پس از جراحی جدا خودداری کنید.

11-ممکن است بزاق دهان ظرف مدت چهار الی پنج ساعت پس از جراحی،صورتی رنگ باشد.این موضوع به دلیل وجود مقدار  مختصری خون در ناحیه جراحی بوده و کاملا طبیعی است.

12-داروهای تجویز شده را مطابق دستور دندانپزشک مصرف کنید.

13-می توانید از یک کیسه یخ که بدور آن پارچه پیچیده شده است طبق توصیه دندانپزشک استفاده کنید.

تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (747)
کد خبر: 103

  • مراقبت های لازم پس از جراحی لثه