X
25

درمان دارویی آفت دهانی

درمان دارویی آفت دهانی

آفت ها به خودی خود خوب می شوند،به همین دلیل همیشه احتیاج به درمان ندارند در صورت لزوم بعضی داروها می تواند درد را تسکین دهند.

-دهان شوهای دارویی می توانند درد و انفلاماسیون را تسکین دهند.بعضی از آن ها حاوی کورتیزون،آنتی انفلاماتور ها،اریترومایسین(که یک آنتی بیوتیک است)،و بی حس کننده موضعی است و یا محتوی آنتی هیستامینی که دارای خاصیت بی حس کننده است.

این داروها بهبودی را سریع تر کرده و از بزرگ شدن آفت ها جلوگیری می کنند ولی باید با نسخه دکتر تهیه شوند.

-ژل،پماد یا یک مایع بی حس کننده که در داروخانه ها بدون نسخه تهیه می شود روی زخم مالیده شود که باعث کم شدن درد و محافظت مخاط می شود.داروهای دیگری هم هست که با نسخه پزشک تهیه می شود.

-از قرص های مسکن مانند آسپیرین،استامینوفن و سایر داروهای مشابه برای کم کردن درد می شود استفاده کرد،ولی توجه داشته باشید که بهتر است از آنتی فلاماتورهای غیر استروئیدی و مشابه آنها استفاده نشود که ممکن است وضع را بدتر کند.

-بعضی از داروها که در اصل برای درمان آفت نیستمی توانند مفید واقع شوند مانند Colchicineدارویی برای درمان نقرس به کار می رود یا داروی دیگری که برای ریفلاکس گاستروازوفاژین به کار می رود.این داروها به صورت قرص از راه دهان مصرف می شوند.

-در صورت وجود آفت های بسیار شدید و تکراری ممکن است درمان های دیگری مانند کورتیزون از راه دهان استفاده کرد ولی به ندرت این کار انجام می شود،زیرا دارای آثار ناخواسته می باشد.

-در صورت کمبود ریز مغذی ها می شود با تجویز مکمل های ویتامین و مواد معدنی مشکل را حل کرد.اگر زخم خوب نمی شود ممکن است که پزشک پیشنهاد بیوبستی بکند و و مقدار کمی از نسج داخل زخم را برداشته برای امتحانات سلول شناسی و میکروسکوپی بفرستند.نتیجه این آزمایشات نشان می دهد که آیا زخمها منشا سرطانی دارند یا نه.

چند راهنمایی برای کم کردن درد

-یک تکه یخ را در دهان گذاشته بگذارید روی زخم آب شود.

-از خوردن و نوشیدن آن چه که ممکن است مخاط را تحریک کند خودداری شود مانند آنچه اسیدی هستند؛قهوه،مرکبات،آناناس،گوجه فرنگی و غیره آن چه مانند آجیل ها،گوشت های سرخ شده و انواع چوب شور و ادویه ها.

-شستشوی دهان با یکی از محلول ها.

-یک قاشق چای خوری بی کربنات دو سود و یک قاشق چای خوری نمک که در 120CCآب حل شده.یک قاشق غذاخوری آب اکسیژنه که با نیم لیتر آب مخلوط شده باشد(دو فنجان آب)این محلول ها درد را کم می کند و باید4بار در روز استفاده شود.

-یک لایه نازک شیر منیزیم چند بار در روز روی آفت گذاشته شود.

-روی آفت لایه نازکی از خمیر بی کربنات دو سود و آب بگذارید.

 

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (708)
کد خبر: 100

  • درمان دارویی آفت دهانی